معرفی استان

shahr-kord-map

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

استان چهارمحال و بختیاری؛ بام ایران، مهد رشد و بالندگی علما و شعرا و عرفای بنام و سرزمین شاهکارهای خلقت و زیبایی های طبیعی، منشاء آبهای گوارا ( با ۱۰ درصد منابع آب کشور ) و دشت لاله های واژگون است.

 

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شهرکرد؛ استان چهارمحال و بختیاری با مساحت حدود ۱۶۵۳۳ کیلومتر مربع که تقریباً یک درصد از مساحت کل کشور را شامل می شود، در جنوب غربی کشور در محدوده رشته کوه های زاگرس قرار گرفته است.

چهارمحال و بختیاری، بیست و دومین استان کشور از نظر مساحت می باشد که بین ۳۱ درجه و ۹ دقیقه تا ۳۲درجه و ۳۸ دقیقه عرض شمالی و ۴۹ درجه و ۳۰ دقیقه تا ۵۱ درجه و ۲۶ دقیقه طول شرقی گرینویچ قرار دارد.

این استان از سمت شمال و شرق به استان اصفهان، از جنوب به استان کهکیلویه و بویراحمد و از غرب به استان خوزستان و از سمت شمال غربی به استان لرستان محدود می شود.

بر اساس آخرین تقسیمات سیاسی کشور، استان چهارمحال و بختیاری دارای ۹ شهرستان به نام های شهرکرد، اردل، بروجن، بن، سامان، فارسان، کوهرنگ، کیار، و لردگان می باشد.

( طبق مصوبه جلسه مورخ ۲۹/۹/۱۳۹۱ هیأت وزیران، شهرستان سامان به مرکزیت شهر سامان، و شهرستان بن به مرکزیت شهر بن، در تابعیت استان چهارمحال و بختیاری ایجاد شد. )

 

شهرکرد؛ مرکز استان چهارمحال و بختیاری، بیش از  ۱۹۹۱ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و به عنوان مرتفع ترین مرکز استان کشور ایران، به « بام ایران » معروف است.

در بین شهرستان های استان چهارمحال و بختیاری، بیشترین مساحت را شهرستان کوهرنگ با ۳۷۹۰ کیلومتر مربع و کمترین مساحت را شهرستان فارسان با ۵/۵۶۵ کیلومتر مربع دارا می باشد.

این استان محل اصلی ییلاق عشایر بختیاری است و مردم آن به زبان های فارسی، ترکی قشقائی و گویش بختیاری تکلم می کنند.

نام « چهارمحال و بختیاری » اشاره به دو بخش چهارمحال و منطقه بختیاری دارد.

« چهارمحال »  بخشی روستانشین میان اصفهان و منطقه بختیاری بود که از چهار ناحیه لار، کیار، میزدج و گندمان تشکیل می شد ( در تقسیمات کنونی استان؛ لار در شهرستان شهرکرد، کیار در شهرستان کیار، میزدج در شهرستان فارسان و گندمان در شهرستان بروجن قرار می‌گیرد. ) و « بختیاری » هم شامل شهرستان های کوهرنگ، فارسان، اردل و لردگان می‌باشد.

بر اساس آخرین نتایج سرشماری سال ۱۳۸۵، استان چهارمحال و بختیاری با متوسط رشد سالیانه ۲/۱ درصد ۸۵۷۹۱۰ نفر بوده که از این تعداد ۴۳۱۶۴۶ نفر مرد و ۴۲۶۲۶۴ نفر زن می باشد.

طبق آخرین اطلاعات از کل جمعیت استان ۱۰۰% مردم این استان، مسلمان و با توجه به شواهد مسلم تاریخی و آثار موجود می توان گفت که در دوران حکومت خلفای عباسی بعد از یاران و پیروان خاندان عترت که خانوادگی و فامیلی به ائمه اطهار (ع) و اولاد علی (ع) عشق می ورزیدند و مذهب شیعه داشتند.

بختیاری ها اولین قوم ایرانی بودند که به طور عام و همه گیر با آغوش باز مذهب شیعه را پذیرفتند.

تشیع ناب و اعتقادات خالص و توسل به ائمه اطهار (ع) و احترام به سادات و پایبندی به شریعت محمدی (ص) و سیره علوی (ع) از آنها مردمانی با اخلاق نیکو، دیندارانی پارسا و مجاهدانی بزرگ ساخته است.

استان چهارمحال و بختیاری تاریخی کهن دارد، پژوهش های علمی و کندوکاوهای باستان شناسی، آثار و نشانه های متنوع و مختلف از سیر تکوینی فرهنگ و تمدن ساکنین قدیمی این منطقه و وجود ابنیه و آثار تاریخی به جا مانده و پیدایش مسکوکات و اشیاء فلزی از ادوار مختلف ایلامی، هخامنشی، سلوکی، اشکانی و ساسانی، گواه قدمت تاریخ این سرزمین باستانی بوده و برگ هایی از تاریخ ۹ هزار ساله این منطقه را ورق می زند و مؤید این مدعاست که این منطقه در دوران قبل از اسلام تا تسلط اعراب، منطقه دارای فرهنگ و سوابق درخشان تاریخی است.

استان چهارمحال و بختیاری، علاوه بر اینکه محل رشد و بالندگی علما و شعرا و عرفای فراوان و بنامی منجمله؛ حضرت آیت اله سید ابوالقاسم نجفی حسینی دهکردی(ره) ( صاحب کتاب منبرالوسیله و … )، میرزا حبیب دستان بنی، میرزا نوراله عمان سامانی ( صاحب گنجینه الاسرار )، میرزا ابوالفتح خان دهقان سامانی ( صاحب شکرستان و هزار و یک شب )، آصف قهفرخی، پژمان بختیاری، داراب افسر بختیاری، قطره سامانی ( صاحب مختارنامه که بر یکصد و پنجاه هزار بیت بالغ می گردد. )، دفتری، نیره، واهب بختیاری ( معاصر شاه عباس صفوی )، محرم قهفرخی و … می باشد، از لحاظ جاذبه های گردشگری و طبیعی و شاهکارهای خلقت هم، منشاء دو رودخانه بزرگ کشور ( زاینده رود و کارون ) بوده و سرزمین شاهکارهای خلقت و زیباییهای طبیعی به شمار می آید که می تواند سالانه میلیون ها گردشگر را از سراسر کشور و حتی دنیا به خود جذب نماید.

این استان دارای دو منطقه جلگه ای و کوهستانی است.

منطقه جلگه ای آن را مزارع سبز و خرم و باغ های وسیع و منطقه کوهستانی آن را بخشی از رشته کوههای زاگرس تشکیل می دهد.

زردکوه با ۵۴۸۴ متر ارتفاع، از بلند ترین نقاط استان چهارمحال و بختیاری است و دو رودخانه بزرگ زاینده رود و کارون از یخچال های دائمی آن سرچشمه می گیرند.

موقعیت خاص جغرافیائی و شرایط توپوگرافیکی و برخورداری این استان از اقلیم معتدل و مناسب، نزولات مناسب آسمانی و تنوع پوشش گیاهی بویژه در فصل تابستان و بهار، همراه با تنوع آب و هوای کوهستانی، طبیعت بکر و زیبا، دشت های پراکنده و سرسبز و پر گل و هوای مطبوع و خنک به خصوص در فصل های بهار و تابستان، وجود ارتفاعات بلند، کوههای سربه فلک کشیده هم چون زردکوه با هوای پاک و مطبوع، در کنار چهچهه مرغان خوش الحان، زیبائی گلهای رنگارنگ و اراضی سرسبز و مناطق جنگلی ( با وسعتی بالغ بر ۳۰۷ هزار هکتار با گونه های متعدد گیاهی )، تالابهای گوناگون و جذاب ( و مسیر مهاجرت پرندگان آبزی )، منابع آبی فراوان رودها و چشمه های گوارا ( با در اختبار داشتن ۱۰ درصد منابع آبی کشور )، زیستگاههای وحوش با تعدد زیست گونه های جانوری و … به عنوان زیباترین جلوه های طبیعی و گنجینه های ارزشمند، از دیگر نعمت های خدادادی این دیار به شمار می آید.

از مهمترین جاذبه های گوناگون زیارتی، تاریخی، گردشگری و طبیعی این استان می توان آستان مقدس چند تن از حضرات امامزادگان (ع)، همچون؛ حضرات امامزادگان حلیمه خاتون و حکیمه خاتون (ع) شهرکرد، حضرت امامزاده حمزه علی (ع) بلداجی، حضرت امامزاده سید بهاء الدین محمد (ع) شیخ شبان، حضرت امامزاده سید محمد (ع) بارده و …، حاشیه زیبای رودخانه زاینده رود، حاشیه جذاب رودخانه کارون، موزه های باستان شناسی و مردم شناسی، قلعه تاریخی چالشتر، خانه آزاده چالشتر، قلعه دزک، پل زمانخان، دشت لاله های واژگون، تالاب بین المللی چغاخور، تالاب گندمان، آبشار تونل کوهرنگ، آبشار شیخ علیخان، آبشار دره عشق، آبشار آتشگاه، غار یخی چما، غار سراب، چشمه دیمه، چشمه برم، چشمه های مولا و سرداب، منطقه حفاظت شده تنگ صیاد، منطقه حفاظت شده سبزکوه، گردشگاه سیاسرد، گردشگاه پیرغار (و کتیبه و سنگ نوشته های مشروطیت)، پارک جنگلی پروز و … را نام برد.

آثار و ابنیه های تاریخی با سبک معماری اسلامی (از آثار دیرین دوره اسلامی)، صنایع دستی عشایر بختیاری و دستبافتهای روستائیان (مانند فرش دستباف چالشتری [با معروفیت جهانی که سالهاست که جای خود را در بازارهای مناطق مجاور و جانبی باز کرده]، قالی، قالیچه، گلیم، جاجیم، خورجین، چوغا، سیاه چادر، وریس، کلاه و دستکش، پلاس، کمچه دان و …) و غیره از دیگر جاذبه های این استان است.

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.